Ľudmila Hynková - Štít Oľgy ( Mengusovská dolina )

Číslo položky: 144860
Cena v predaji: 260 €
Mám záujem o dielo
Popis:
  • Technika: olej na maliarskej lepenke
  • Rozmery: 48,5 x 34 cm
  • Značenie: vpravo dole

Ponúkané dielo je súčasťou ponúkanej zbierky 150 diel.
NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ CENY DIEL AUTORA NA SLOVENSKÝCH AUKCIÁCH :
1 250 eur - Loďky, olej na plátne, 51 x 74 cm ( Darte )
1 000 - Saas-Fee , olej na plátne , 50 x 70 cm ( Darte )
800 - Krajina , olej na plátne, 55 x 110 cm ( Darte )

Ľudmila Hynková
Zobraziť signatúry

(1908 - 1988)
Dátum narodenia: 14.7.1908
Miesto narodenia: Jaroměřice nad Rokytnou

Ľudmila (Lída) Hynková (rod. Bobková) sa narodila 14. júla 1908 v Jaroměřiciach nad Rokytnou a zomrela 9. októbra 1988 v Prahe. Mladosť prežila v Břeclavi, kde vychodila všeobecnú školu a vyštudovala gymnázium. Tu ju odborne viedol B. Hoser. Od detstva mala vzťah k maľovaniu. Po maturite začala študovať na Právnickej fakulte Karlovej univerzity, no vzhľadom na uzavretie vysokých škôl za protektorátu prerušila štúdium a intenzívne sa venovala maľovaniu. Výtvarné umenie začala súkromne študovať u kolínskych maliarov J. Čarty a V. Radimského a potom pokračovala v štúdiu súkromne na Pražskej Akadémii u prof. Jakuba Obrovského. Po skončení vojny pokračovala aj v štúdiu na právnickej fakulte, kde získala aj titul JUDr. Túžba maľovať bola však silnejšia ako advokátske povolanie, a preto sa rozhodla pôsobiť ako maliarka na voľnej nohe. Už počas vojny vystavovala v Kolíne, neskôr v Prahe, Kralupoch a mnohých ďalších mestách vrátane Jaroměříc. Paleta, stojan, farby a hlavne prvá návšteva Tatier ju v tomto presvedčení utvrdili na celý život. Odvtedy sa naplno venovala maľbe a hudbe. Medzníkom jej životných osudov bol rok 1948, kedy sa stala členkou slovenského horolozeckého klubu JAMES a bola aj prijatá do spolku výtvarných umelcov MAROLD. Hory sa stali osudom Ľudmily Hynkovej a tvrdá škola horolezectva si podala ruku s umeleckou erupciou mimoriadne talentovanej ženy. Okúzlená skalnou nádherou Tatier, umocňuje svoje pocity, maľovaním toho čo práve vidí. Nepopisovala Tatry a ich velebnú krásu iba z ľahko dostupných miest a panoramaticky, ale prenikla do vedomia ľudí skutočnosťou, že maľuje práve tam, kam by sa iní neodvážili vstúpiť. Hľadala motívy na vrcholy, hrebene v rôznych zákutiach tatranských plies a okúzlená vznešenosťou prírody , vytrvalo hľadala nové pohľady. Takto napr. vznikli jedinečné obrazy Galérie Ganku, zo severných dolín, Limba v Javorovej doline či Mlynár, Vysoká, Kriváň a iné. Bola nielen skvelou maliarkou, ale tiež úžasne vtipná, ktorá nepokazila žiadnu zábavu. Prekypovala láskavosťou a pochopením pre priateľov a bola nesmierne obľúbenou všade, kde sa objavila. Ľudmila Hynková bola veľkou osobnosťou, vyžarujúca radosť zo života. Bola veľkou osobnosťou nielen ľudskou, ale hlavne umeleckou. Pravdivosť jej lásky k horám je podložená aj jej cestami do zahraničných veľhôr ako sú Alpy, Kaukaz, Himaláje, odkiaľ priniesla cenné poklady svojej umeleckej tvorby.

V roku 1970 dostala Pamätnú medailu za rozvoj národnej kultúry. O rok neskôr v roku 1971 dostala Pamätnú medailu klubu JAMES za propagáciu Vysokých Tatier. V roku 1978 získala Pamätnú medailu Starého Smokovca za maliarske dielo s tatranskou tématikou.
V rokoch 1974 – 1979 podnikla množstvo študijných zájazdov do Maďarska, Rakúska, Poľska, Rumunska, Švajčiarska, Francúzska, ZSSR, Dánska, Nepálu, Kašmíru a ďalších štátov. Často maľovala vo výškach až 4000 m. Najčastejšie však maľovala vo Vysokých Tatrách. Jej zamilovaným miestom vo Vysokých Tatrách bolo Litvorovo pleso, kam sa často vracala, aby videla mohutnú hradbu Ganku a Rumanového štítu.

Po ochorení sa stala členkou a funkcionárkou zväzu invalidov. Za svoju činnosť dostala zlatý čestný odznak Zväzu invalidov „Za zásluhy“.
Písala články do turistických a horolezeckých časopisov, a texty do katalógov svojich priateľov. Stranou jej maliarskeho umenia však nezostal ani rodný kraj. Na jej výstavách v Jaroměřiciach bol rad námetov s motívmi z mesta a jeho okolia. Vystavovala tu v auguste v roku 1968 a v auguste (od 31. 7.) 1983.V roku 1984 vystavovala v Prahe - Středočeská galerie.
Samostatne vystavovala od roku 1953 v mnohých českých aj mestách vtedajšieho Československa.
Dr. Ľudmila Hynková odišla z tohto sveta vo svojich osemdesiatich rokoch činorodého života a zanechala po sebe vynikajúce výtvarné dielo, ktorým korunovala svoju životnú púť.

Autorské Výstavy:

• 1966, Podtatranské múzeum, Poprad (Ludmila Hynková)
• 1968, Jaroměřice nad Rokytnou
• 1978, Tatranská galéria, Horný Smokovec, Vysoké Tatry (Lída Hynková: Tatranské motívy)
• 1980, Tatranská galéria, Horný Smokovec, Vysoké Tatry (Lída Hynková: Vysokohorské motivy)
• 1983, Zámek Jaroměřice nad Rokytnou, Jaroměřice nad Rokytnou (Lída Hynková: Obrazy)
• 1985, Dům kultury SONP Kladno, Kladno (Lída Hynková: Horské motivy)
• 1985, Výstavní síň společenského domu Vltava, Kralupy nad Vltavou (Lída Hynková: Obrazy)
• 1987, Vlastivedné múzeum, Topoľčany (Dr. Lída Hynková: Obrazy)
• 1988, Dům slovenské kultury, Praha 1 (Lída Hynková: Obrazy Vysokých Tatier)
• 1998, Jaroměřice nad Rokytnou

Kolektívne Výstavy:

• 1981, Galerie výtvarného umění v Chebu, Cheb (Lída Hynková, Jiří Altmann, JIndřich Wielgus)
• 1984, Středočeská galerie, Praha
• 1986, Galerie výtvarného umění v Chebu, Cheb (Přírůstky do sbírek za léta 1981-1985)
• 2006, Paços de Concelho, Sintra (Tatry v umění / Tatras in Arts)
• 2007, Praha (Tatry v umění)

NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ CENY DIEL AUTORA NA SLOVENSKÝCH AUKCIÁCH :
1 100 eur - Loďky, olej na plátne, 51 x 74 cm ( Darte )
850 - Saas-Fee , olej na plátne , 50 x 70 cm ( Darte )
800 - Krajina , olej na plátne, 55 x 110 cm ( Darte )