Alexander Archipenko

1887-1964
Zobraziť signatúry

Dátum narodenia: 30.5.1887
Miesto narodenia: Kyjev

Celosvetovo známy ukrajinský kubistický sochár Alexander Porfirijevič Archipenko sa narodil 30. mája 1887 v Kyjeve. V rokoch 1902–1905 vyštudoval umenie v Kyjeve na umeleckej škole, o rok odišiel do Moskvy, kde už aktívne vystavoval svoje práce – v tom čase značne ovplyvnené byzantskou kultúrou a ruským naturálnym umením, prevažne ikony, mozaiky a fresky. Okamžite sa stal veľmi žiadaným autorom.
V roku 1909 sa presťahoval do Paríža, kde sa osobne zoznamuje s Picassom a jeho kubizmom. To zanecháva na ňom obrovsky vplyv. Poctivo študuje sochárske artefakty v Louvri, čo mu veľmi skvalitnilo jeho umeleckú prácu. Stal sa aj v Paríži veľmi vyhľadávaným umelcom a o rok už vystavuje na spoločných výstavach s Pavlom Picassom a Georgesom Braque v prestížnej sieni Salon des Indépendans a v Salon D´Automne. V Paríži bol taký uznávaný, že si založil prestížnu umeleckú školu, kde pedagogicky pôsobil do roku 1921. Následne využil ponuku a odsťahoval sa do Berlína, kde mal taktiež prestížnu umeleckú školu.
Popri pedagogickej činnosti aj tvoril. Svoju prácu však zameral na malý počet veľmi kvalitných prác. Jeho diela sa objavujú v najprestižnejších nemeckých múzeách a galériách. V roku 1923 pred hrozbou fašizmu opúšťa Nemecko a získava občianstvo v USA. Je mu ponuknuté pedagogické vedenie na súkromných školách v New Yorku, Los Angeles a Chicagu. Súčasne mu ponúkli profesorské miesto na niekoľkých univerzitách po celých Spojených štátoch. Stáva sa najprestižnejším umelcom na novom kontinente. Jeho diela sa predávajú v závratných cenách. V Nemecku po ňom zostalo v múzeách spolu 22 sôch, ktoré Hitler z nenávisti dal zniči.
Archipenko za zaoberal hlavne figurálnym sochárstvom a je považovaný za jedného z popredných sochárov kubistickej éry. Figury v jeho tvorbe boli vytvorené využitím priestoru i nepriestoru s nadviazaním na dopad svetla a tmy na niektoré časti jeho sôch. Jeho sochy po prvýkrát predstavili podobné techniky v konštrukcií a ukázali tak radikálny odklon od klasických tradícií v sochárstve. Alexander Archipenko zomrel 25. februára 1964 v New Yorku.
Zdroj foto: archipenko.org

Autorove diela


Ženský akt

Akt

Matka s dieťaťom

Žena

Nevesta