Bohuš Záboj Kuľhavý

1937-
Zobraziť signatúry

Dátum narodenia: 9.2.1937

Záboj Bohuslav Kuľhavý sa narodil 9. februára v roku 1937. Pochádza zo Závažnej Poruby. Do slovenského výtvarného umenia vstúpil na začiatku 60. rokov dvadsiateho storočia. Pohyboval sa v kruhu umelcov, ktorí sú znamy pod názvom Skupina Mikuláša Galandu. Študoval súkromne u zakladateľa moderného slovenského umenia Martina Benku.
V roku 1963 usporiadal prvú samostatnú výstavu v Slovenskom národnom múzeu v Martine a v roku 1969 výstavu svojich diel v Lasson Gallery of Modern Art v Londýne (spolu s vlastným Mani-festom). Záboj Bohuslav Kuľhavý reprezentoval umenie na výstave Súčasné slovenské výtvarné umenie v Prahe v roku 1963 a v roku 1968 na Medzinárodnom bienále mladých výtvarníkov Danuvius 1968 v Bratislave.
Od ranných prác poznačených realizmom (voľných kresieb a grafických listov), prešiel etapou štylizácie, deformácie, abstrahovaných foriem a krátkym obdobím recepcie kubizmu a surrealizmu. Neskôr vytvoril typ tzv. panelovej maľby a prešiel k novej kompozícii obrazu založenej na princípe "sústavy rozdielnych výtvarných poloh“. Uviedol ju do života v prvej polovici 70. tych rokov dvadsiateho storočia na samostatnej výstave obrazov v Galérii Cypriána Majerníka v Bratislave.
Záboj Bohuslav Kuľhavý získal ocenenie za svoju tvorbu v zahraničí, počas svojho pôsobenia v USA v rokoch 1987 – 1988 od Metropollitan Museum of Art v New Yorku.

Autorove diela


Chlap

Pri práci I.

Pri práci II.

Ornica

Krajina s dedinou

Popoludnie

Krajiny

Spomienka na Karpaty

Vrchy

Návraty