Ján Lebiš

1931 – 1996
Zobraziť signatúry

Ján Lebiš bol významnou osobnosťou slovenského výtvarného umenia, predovšetkým v oblasti ilustračnej tvorby pre detského aj dospelého čitateľa, ako aj v oblasti voľnej grafiky. Rodák z Moravského Krumlova, absolvent štúdia grafiky a knižnej ilustrácie VŠVU v ateliéri Vincenta Hložníka, po rokoch samostatnej práce v slobodnom povolaní profesor na VŠVU v Bratislave.

Ilustrátorská tvorba Ján Lebiša je nesmierne bohatá. Začínal ilustráciami k beletrii pre dospelých čitateľov (Karel Čapek, Janko Jesenský, Jack London, Giovanni Boccaccio). Do povedomia sa však zapísal predovšetkým ilustráciami k literatúre pre deti a mládež - A zasa preskakujem cez kaluže (Allan Marshall); Hop, čižmičky, sto míľ; Rozprávky (A. S. Puškin); Havran a líška; Bájky (Jean de La Fontaine); Zlatá jabloň a deväť pávov (V. S. Karadžić); Gulliverove cesty (Jonathan Swift), Červená Čiapočka; O psovi, ktorý mal chlapca (Klára Jarunková); O Tomášovi, ktorý sa nebál tmy (Klára Jarunková); O múdrom kohútikovi (Vincent Šikula); Kráľovič Marko, a iné.

Za svoju tvorbu získal Ján Lebiš viaceré ocenenia, napríklad Cenu Fraňa Kráľa (1963), Čestné uznanie IBA v Lipsku (1965), Cenu vydavateľstva Mladé letá (1965, 1966), Cenu Cypriána Majerníka (1969), Cenu Ľudovíta Fullu (1984), ako aj viaceré ocenenia v súťaži Československé najkrajšie knihy (1969, 1973, 1982, 1984).