Miko Severa

1988 -
Zobraziť signatúry

Dátum narodenia: 8.12.1988
Miesto narodenia: Košice

Miko Severa je košický umelecký fotograf, zaoberajúci sa najmä scénickou fotografiou. Originálnosť, autentickosť, vzácnosť sú tri vlastnosti, ktoré si vybral za hlavné črty svojej tvorby. Nielen z toho dôvodu fotografuje iba na film (analóg), ale používa aj alternatívne fotografické procesy ako je kyanotypia (angl. cyanotype r.1842) a mokrý kolodiový proces (angl. wet plate collodion r.1851). Tie patria k historicky najstarším technikám vytvárania fotografií. Do jeho tvorby tak patria aj vzácne originálne zábery odfotografované na skle a plechu a tiež modrasté kyanotypie vyvolané v tmavej komore na akvarelovom papieri a následne tónované kávou a čajom.

Autor experimentuje tiež s dokumentárnou fotografiou z pohľadu fotografa - umelca, pričom na dokument často využíva vlastnoručne vyrobené (dierkové) fotoaparáty tzv. camera obscura, ktorými dokumentárnu fotografiu približuje skôr k umeleckému dielu.

Svoje práce pravidelne prezentuje od roku 2015 na predajných autorských výstavách. Autor vystavoval svoje diela aj vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach (25.4.-2.6.2019).
Miko Severa fotografuje na objednávku pre zberateľov umenia a zákazníkov. Venuje sa svojim vlastným umeleckým projektom, ktoré vytvára v limitovaných sériách vo svojom ateliéri v Košiciach.

Autorove diela


Strom