Katarína Olíková

1977 -
Zobraziť signatúry

Dátum narodenia: 14.12.1977
Miesto narodenia: Bratislava

Narodila som sa v Bratislave 14.decembra 1977. Som multifunkčná osoba, ktorá počas svojho života prešla od folklóru cez stavebnú školu, psychológiu a marketing až k umeniu.
Počas materskej dovolenky mi v roku 2015 diagnostikovali rakovinu prsníka...a vtedy som začala "tak naozaj" maľovať. Počas procesu náročnej liečby som vyrástla a vytváraním nielen seba, ale aj všetkého naokolo, mi bola daná šanca, ktorá mi zachránila život. Začala som vyrábať maličkosti, ktorým vdychujem život a nechávam ich potom žiť ich vlastným, či už ide o rôzne šperky – prstene, náušnice, náramky, maľované drobnosti – záložky do kníh, večné kalendáre, hodiny, zvonkohry, hrnčeky, šité anjeliky plnené levanduľou z našej záhradky alebo samotné obrazy, ktorými vyjadrujem odrazy mojej či Vašej duše.
Od môjho „znovuzrodenia“ som sa nielen začala vyjadrovať farbami, ale podarilo sa mi nevedomky ovplyvniť aj iných ľudí, vďaka čomu som ilustrovala knihu, maľovala interiéry v reštauračnej prevádzke a materskom centre, bola som spoluautorkou Empatických pohľadníc, ktoré som vytvárala spolu s občianskym združením Amazonky, maľovala som s detičkami po transplantácii kostnej drene v tábore, mohli ste si ma „pozrieť“ zatiaľ na štyroch výstavách - troch v Bratislave (Namaľuj svoj svet, Obrazy Tvojej duše, Tretia) a jednej v Trnave, v Reflexe na Markíze, prečítať v pár rozhovoroch v časopisoch a na internete (Časopis Happy, Moja psychológia, Naša nemocnica, lenprezeny.sk, svethomeopatie.cz) či vypočuť v rádiu (Opri sa o mňa RTVS Rádio Slovensko 22.10.2017, Nočná pyramída RTVS Rádio Slovensko 8.2.2018), robím kurzy maľovania srdcom Namaľuj svoj svet a naďalej tvorím a pomáham s projektami tým, ktorí ma potrebujú.
„Jeden strom môže začať les. Jeden úsmev môže začať priateľstvo. Jedna pomoc môže pozdvihnúť dušu. Jedno slovo môže vytvoriť cieľ. Jedna sviečka môže odohnať tmu. Jeden smiech môže poraziť smútok. Jedna nádej môže povzniesť Tvoju náladu. Jeden dotyk môže ukázať, že Ti záleží. Jeden život môže spôsobiť rozdiel. Buď ním dnes.“