Fedor Nemec

1956-
Zobraziť signatúry

Dátum narodenia: 20.9.1956
Miesto narodenia: Bratislava

Fedor Nemec sa narodil 20. septembra 1956 v Bratislave. Strednú umelecko-priemyslovú školu absolvoval vo svojom rodnom meste v roku 1976 na oddelení fotografie u prof. Tomíka. Svoj talent neskôr rozvíjal na oddelení fotografie Filmovej fakulty múzických umení v Prahe u prof. Šmoka. Ako odchovanec sa venuje v 80-tych rokoch hlavne úžitkovej fotografii, móde, ale i voľne umeleckej fotografii. V Bratislave zakladá PHOTO DESIGN STUDIO, ktoré v tom čase patrilo medzi špičkové výtvarné dielne. Vystavoval prakticky od strednej školy, ako výrazný talent.
Patrí medzi osobnosti nového prúdu v slovenskej fotografii. Po mnohých oceneniach získaných na Slovensku a v Čechách vystavuje po celej Európe i USA.
Fotografie Fedora Nemca to sú vzrušujúce i meditatívne motívy žien. Je v nich ešte niečo zo secesnej nehy, elegancie štýlu Art-Deco, ale prevláda vyzývavý nepokoj, provokácia, eros i emotívna neuróza postmoderny. Je to staré v novom, večne v premenlivom, ženské v ženskom. Vo väčšine prípadov sú to fotografické sóla. Žena sama v sebe.
Kompozícia jeho fotografií je jeho podpisom. Výtvarné diela Fedora Nemca sú zastúpené nielen v súkromných zbierkach galérii a zberateľov výtvarného umenia, ale i u takých osobností ako sú Monacké knieža a Anglická kráľovna.

Autorove diela


Jazdkyňa

Tri grácie

Akt

Akt II.

Kvet

Ženský obdiv