Jaroslav Dvorský

1960-
Zobraziť signatúry

Dátum narodenia: 16.4.1960
Miesto narodenia: Partizánske

Jaroslav Dvorský - sólista opery Štátneho divadla Košice.
Tento tenorista zo slávnej rodiny je nielen spevákom, ale aj výtvarníkom. Vyštudoval sochárstvo a svojej výtvarnej vášni sa venuje aj dnes vo svojom ateliéri. Jaroslav Dvorský je jedným z pätice bratov, pričom štyria sú speváci. On sám sa však hudbe nevenoval odmalička.
Lákala ho, no mal pred ňou obrovský rešpekt. Ten prekonal až neskôr a pred tým, než sa začal naplno venovať opere, svoj talent využíval vo výtvarnom umení. Keďže rodičia videli, že rád kreslí, dali ho do výtvarného krúžku. Chodil na ľudovú školu umenia, neskôr šiel do umeleckých remesiel na kamenosochárstvo, potom na ŠUP na sochárstvo. Vyštudoval aj reštaurátorstvo.

V tvorbe J. Dvorského nemožno hovoriť o ťažiskovej technike či téme. Venuje sa totiž kresbe uhľom, pastelom, olejomaľbe, keramike, krajinkám, portrétom i aktom. Keďže študoval sochárstvo, najbližšia je mu figurálna kompozícia. Portréty a akty sú prirodzenou súčasťou umelca, ktorý je orientovaný na sochy. Prirodzene, inšpiruje ho aj jeho druhá umelecká láska – opera.